تبلیغات


رویدادها

مرحله رفت لیگ برتر نوجوانان و جوانان پسر

محل :تهران

زمان :۲ الی ۳ اسفند

تورایرانی نوجوانان و جوانان پسر

محل :اهواز

زمان :25 الی 28 بهمن 97

تورایرانی نوجوانان و جوانان دختر

محل :بوشهر

زمان :23 الی 26 بهمن ماه


لینک ها

مهمترین اخبار


تبلیغات


شرح خبر :

تاریخ :
یکشنبه
1396/10/17 16:51
کد خبر
48423

به مناسبت سالروز درگذشت غلامرضا تختی
گفته های ناگفته درباره جهان پهلوان دوران معاصر ایران
به قلم  امیرمیرصادقی ، رئیس سابق فدراسیون تنیس روی میز ایران
 
بنظرمن ، تاریخ تولد ومرگ یک انسان ، همه زندگی اورا تشکیل نمی دهد. ان چه که زندگی یک مرد را ازلحظه اغاز، ازروزتولد تا لحظه مرگ می سازد ، شخصیت ، روحیه جوانمردی ، صفا ، انسانیت واخلاق اوست.
زنده یاد جهان پهلوان تختی
ای به سوگت هرچه چشم پاک ، اشک افشان
من اینک در تمام چشمهای پاک می گریم ،
من اشک درتمام اه های سرد می نالم ،
لب ودندان گزان با خاطراندوهبارخویش می گویم :
توبودی رستم دستان نه کاووس ، برکاووس
چرا این سان بمیرد رستم دوران ؟
چرا ؟
افسوس ....
(م.ازرم)
نام: غلامرضا تختی
تولد: پنجم شهریور1309 خورشیدی
زادگاه: تهران ، محله خانی اباد
نام پدر: رجب خان
مرگ: سه شنبه هفدهم دیماه 1346 خورشیدی
17 دیماه سالگرد گرامیداشت زنده یاد جهان پهلوان تختی است. پاکزاد تختی که در طول زندگی ورزشی خود رفیع ترین سکوهای قهرمانی کشتی جهان والمپیک را فتح کرد ، حتی در اوج موفقیتهای خیره کننده خود همواره درمقابل توده های مختلف مردم سرتعظیم فرود اورد درس بزرگی به همه داد. وبرای سرفرازی ایران در میادین جهانی سالیان متمادی مرارتهای بسیار را به جان خرید. تختی ، امروزنه بخاطرمدالهای رنگارنگ درتاریخ ماندگارشده ، بلکه بدلیل اینکه همواره با صفات نیک وشایسته ، عشق ، ایثار ، گذشت ومحبت با مردم زیست وبا انها حرکت کرد وبرای شادمانی انها ازجان مایه گذاشت.
غلامرضا تختی ، یک نام شناخته شده وفراموش نشدنی وافسانه ای درجامعه ی ورزشی ایران وجهان قلمداد می شود. به عبارت دیگر، تختی یک اسطوره درورزش ایران تلقی می شود ونام اوبرای همیشه درتاریخ ورزش ایران ثبت خواهد شد. 
تختی بدلیل توانائی های قابل توجه اش وبا استعداد فکری وسیع وبا قدرت ما فوق تصور، تمام مدارج عالیه را در ورزش کشتی خیلی سریع طی نمود وخیلی زود جای درست خود را در میان بهترین قهرمانان کشتی جهان پیدا کرد ونیزخیلی زود اسرارورموزفنون کشتی را یاد گرفت وازهمه مهمترجایگاه خاص خود را درموقعیتهای مهم اجتماعی به معنای اخص کلمه درمیان مردم پیدا نمود.
سراسرزندگی تختی مملوازهیجان ، افتخار ، مدالهای رنگارنگ ، کاپ ها وکسب عناوین مختلف قهرمانی وبطورکلی کسب موفقیتهای شایان توجه ونتایج بهینه بوده است.
غلامرضا تختی یکی ازخبرسازترین قهرمانان ایرانی بود وهمیشه می دانست که راه پیروزی را چطوربرای خود بازکند. اما ان چیزی که تختی را از اغلب قهرمانان دیگر، متمایز ومشخص می کرد: تواضع ، شخصیت مثبت ، گشاده روئی ، وبرخوردهای مردمی اوبود. تختی همیشه با بهترین کلمات ، عمیق ترین تاثیرات را درمخاطبین خود بوجود می اورد وموجب جاری شدن اشک شوق ازچشمان هموطنانش می شد.
تختی در طول عمرفعالیتهای ورزشی واجتماعی وفرهنگی خود ثابت نمود که یک قهرمان ارزنده ، یک معلم اخلاق ، یک الگو وسمبل ونیز یک انسان بزرگ با خصوصیات مردمی است.تختی در طول مدت فعالیتهای ورزشی واجتماعی خود به هدفها وارمانها ی بالائی توجه داشت وبرخلاف " محمد علی " ، قهرمان معروف بوکس جهان که همیشه برای هموارنمودن پیروزی خود قبل ازمسابقه ونیزدرحین مسابقه با داد و فریاد وکرکری ورجزخوانی به یک جنگ روانی دست می زد وسعی می کرد که حریف خود را وادارمی کرد که برتری اورا باورکند ودر حقیقت با این قبیل ترفندها کوشش می کرد که حریف نیمی از پیروزی وی را قبل ازپایان مسابقه بپذیرد ، تختی مردانه مبارزه می کرد وحتی در بعضی مواقع ازخود گذشتگی نشان می داد. در این ارتباط یکی ازاشکارترین ومهمترین تکنیکهای کارسازوامتیازاورتختی ، فن  " سگک " او بود که در اجرای ان قدرتمند ومطمئن عمل می کرد وکمتر کشتی گیری قادر بود در مقابل این فن او مقاومت کند. به روایت قهرمانان همدوره تختی در یک مسابقه حساس بین المللی که حریف وی ازاسیب دیدگی کشاله ران خود رنج می برد وتختی به این مسئله اگاهی داشت در طول مسابقه ، تختی کمترین تماسی با پای اسیب دیده حریف نداشت. روایت موثق دیگراین است که درجریان مسابقه دوجانبه تیمهای کشتی ایران وشوروی که در مسکوبرگزارمی شد بعد از اینکه تختی پشت حریف سرشناس روسی خود یعنی " اناتولی البول " را به تشک دوخت ، پس ازلحظه ای دید که حریف درکناریک زن ویک بچه نشست. بعد ازپرس وجو ، به اوگفتند که انها همسر وفرزند کشتی گیر شوروی هستند. بناگاه تختی با صدای بلند شروع به گریه کرد واین ناراحتی اوتا سه روزادامه داشت که حتی وی اشتهائی برای غذاخوردن ونیزرغبتی برای ابرازخوشحالی از پیروزی خود نداشت. اوگفته بود من با شکست دادن این قهرمان آبروی او را جلوی زن وبچه اش بردم. این مسئله از روح انسانی وپهلوانی او حکایت می کرد. حال در این برهه از زمان بدفعات مختلف شاهد بوده ایم که بسیاری از قهرمانان با نیرنگ های گوناگون سعی داشتند به برتری درمسابقه برسند.
تختی همیشه گره گشای مردم بود ، زمانی که منصوررحیمی ها که از قهرمانان ومربیان بنام کشتی آن زمان بود برای رفع مشکلات مالی برای عمل جراحی همسر خود نزد تختی می رود واز او تقاضای مبلغی پول به عنوان قرض نمود تختی با اشتیاق فراوان این مبلغ را به وی تقدیم کرد و بعد از مدتی که رحیمی ها آن وجوه قرضی را خواست به تختی پرداخت نماید ناگهان تختی برافروخته و ناراحت نگاهی پریشان به مخاطب خود انداخت وگفت من آن وجه را به تو ندادم که باز پس بگیرم. از این قبیل خصلتهای انسانی تختی بسیار داشت.
آزاردهنده ترین مسئله برای تختی ، بی عدالتی وتضییع حقوق مردم بود که در این زمینه بی پروا وبا شجاعت کامل ، ابتکار عمل را بدست می گرفت و وارد میدان مبارزه ضد اجتماعی می شد و به کوششهای دامنه داری دست می زد . بارها شاهد این مبارزه جوئی او برای حق طلبی مردم ایران بودیم که نتیجتا خشم و کینه حاکمان وقت را بر می انگیخت. یکی ازنقاط ضعف حاکمان وقت ، حسادت انها به محبوبیت تختی درنزد مردم بود. در جریان یکی ازمسابقات مهم بین المللی کشتی درتهران ودرسالن هفتم تیرفعلی (محمد رضا شاه قبلی) که غلامرضا پهلوی ، برادرشاه نیزدرجایگاه مخصوص قرارداشت هنگامی که تختی برای تماشای مسابقات وارد ورزشگاه شد بناگهان تمام تماشاگران حاضر درورزشگاه شروع به تشویقهای بدون وقفه از او کردند که این مسئله منجربه قطع مسابقات شد وبناچاربا توصیه وخواهش برگزارکنندگان مسابقه وماموران نظامی وامنیتی تختی مجبور به ترک ورزشگاه شد تا مسابقات روال معمول خود را دوباره پیدا کند که این مسئله باعث حسادت وناراحتی شدید برادرشاه شد. به همین دلیل اغلب تختی با نیش بعضی ازکشتی گیران ومربیان شاه دوست مواجه بود حتی انها که نمی خواهیم از انها نام ببریم شروع به گفتن الفاظ رکیک وتحقیرامیزودور از ادب بخاطرافکارازادی خواهانه و مردمی تختی می کردند که این حرکات نا پسند بنوعی موجبات افسردگی وفروکش شدن فعالیتهای روحی وجسمی تختی می شد ونیزیکی ازعوامل خودکشی او محسوب می شد که جهان پهلوان بعد از ان به تب و بیماری مبتلا می شد.
قطع حقوق ومستمری تختی از راه اهن که تختی کارمند این موسسه بود نیزیکی دیگرازپشت پا زدنها به او بود که باعث ازرده خاطرشدن وی می شد.
یکی دیگرازفشارهای روانی به جهان پهلوان تختی ، فشارهای غیرمستقیم ومستقیم ساواک وتلفنهای تهدید امیزازسوی عمال انها به تختی بود که این نیزیکی از عوامل بازدارنده درزندگی تختی بود که سرانجام دوام نیاورد ودرچنگ ودام مرگ نا خواسته افتاد.
یکی دیگر ازموضوعهایی که فضای زندگی تختی را درمسیرتفکرات منفی ومایوس کننده قرار داده بود وروحیه بی اعتمادی در او ایجاد کرده بود ، دوستان نزدیک او بودند که از ترس ساواک ومقامات امنیتی ، ارتباط خود را با او کمتر ویا بطور کلی قطع کرده بودند و پهلوان را تنها گذاشته بودند.
عوامل مهم دیگری که تختی را سرخورده وافکارش را مشوش کرده بود وفشارهای عصبی او را افزایش داده بود که بلحاظ های مختلف نمی توان از آنها نام برد و درنهایت انسانی که در روی تشک کشتی همیشه مسلط واستواروسختکوش بود وراههای مبارزه برای پیروزی را با انگیزه های جدیدی تعقیب وپیدا می نمود ، درمبارزه با دشواریهای متعدد زندگی واجتماعی قادر به ایستادگی ومقابله با ان نشد وبه بن بست رسید وسرانجام بطورغیرقابل تصوری به سرعت تسلیم مرگ شد ودست به ان کارخطرناکی زد که همه مردم ایران را ماتم زده وعزادارنمود. 
                          
روحش شاد ویادش برای همیشه گرامی باد.

سایت رسمی فدراسیون تنیس روی میز جمهوری اسلامی ایران